Co můžeš investovat dnes, neodkládej na zítra!

… aneb kolik stojí to staré známé „na svatého Dyndy“?

Z času na čas se v médiích objeví tu naléhavější, jindy pouze konstatující zpráva o nutnosti zabezpečit se na důchod. Všichni tak nějak tušíme, že to, co slyšíme od neustále zadlužujících se vlád (bez ohledu na politickou orientaci), totiž že průběžný důchodový systém nás dokáže na důchod zabezpečit, nebude asi tak úplně pravda. Nedokáže. Důchod dostane každý, otázka ale zní: v jaké výši?

Lze dohledat na internetu, že Češi mají v podílových fondech přes 300 miliard korun a v penzijních fondech dalších asi 360 miliard. Vlastně téměř všichni jsou investoři, pouze někteří to ani netuší. Na hlavu včetně nemluvňat to dělá asi 70 tisíc korun, tedy podstatně nižší suma než na západ od nás. Postačí to na rozumné přilepšení k důchodu?

Přes to všechno drtivá většina lidí skutečné investice neustále odkládá. Jaká je ale cena za tento odklad? Inu, vysoká. Jenom si to neuvědomujeme. Investování je totiž jako sněhová koule, čím dřív začnete, tím větší odměna vás čeká. Kdo začne pozdě nebo až na svatého Dyndy, ten toho sněhuláka v důchodu neuplácá.

Představte si čtyři přátele – Adama, Barboru, Cyrila a Dianu.

  • První je investor Adam, mladý, docela úspěšný. Ví, že spoléhat na státní důchod za 40 let je jenom taková iluze. Proto investuje do podílových fondů už od svých 25 let, dejme tomu 2500 korun měsíčně. (pro účely tohoto příkladu není částka rozhodující; jaká je vhodná výše měsíční investice rozebereme v některém z dalších článků).
  • Barbora, Adamova sousedka, odloží spoření či investice o 10 let, začne si tedy ukládat stejnou sumu ve věku 35 let.
  • Cyril, od naproti, jde na to ještě trochu jinak. Rovněž spoří a investuje, ale pouze 10 let před dosažením Kristových let, ty si stanovil na věk 35 roků. Pak ponechal investice svému osudu, ať se o sebe samy postarají. A ony to dokážou, uvidíte.
  • Dianě, jeho přítelkyni, bylo vštěpováno od mala, že má vždy něco ušetřit a je docela konzervativní. Dává tedy pravidelně měsíčně také 2,5 tisíce korun, ale jako jediná z nich do produktu s pevným a „jistým“ úrokem ve výši 2,25%, snad stavební spoření či dobře úročený spořící účet.

Doplňme ještě předpokládaný výnos z investic 6,5% ročně. Ušklíbáte se? Zbytečně, dlouhodobé statistiky výnosů z dynamických investic – a takové si naši přátelé můžou dovolit, protože počítají s dobou desítek let – ukazují ještě vyšší potenciální výnosy. My zůstaneme raději u země s průměrnými 6,5% ročně, což může v tomto případě znamenat rozptyl od -10% až do kladných více než 22% v jednotlivých letech. Údaje opět vychází z historických statistik.

Už tušíte, jak to dopadne? Takhle:

Investice 4 přátel

  • Adam investoval celkem 1,2 milionu (2500 korun*12 měsíců*40 let) a hodnota jeho investic je při odchodu do důchodu přes 5,6 milionu korun. Je vysoce pravděpodobné, že kdyby investoval víc, mohl by se stát rentiérem a přestat pracovat ještě před běžným termínem odchodu do důchodu v 65 letech (ano, taky jsem se zamyslel, jestli takto určený věk „vydrží“ :-))
  • Barbora vložila 900 tisíc korun a při odchodu do důchodu má investice v hodnotě 2,75 milionu. Cena za odložení investic o 10 let je téměř 3 miliony, víc než aktuální hodnota portfolia! A to přitom Barbora investovala stejně poctivě jako Adam, pouze to odložila o 10 let
  • Ani Cyril na to úplně nevyzrál, přesto je na tom vzhledem k vynaloženým nákladům docela dobře. Vložil sice pouze 300 tisíc, ale nechal je pracovat dlouhou dobu a tak má víc než Barbora, přesněji 2,85 milionu. A co je zajímavé, stačila mu na to jedna třetina Barbořina vkladu, ale včas provedená a navíc vytěžil ze složeného výnosového úroku
  • Diana, jak jistě tušíte, je na tom nejhůř. Odložila stranou stejně peněz jako Adam, tedy 1,2 milionu, ale její spořící účet narostl pouze na ani ne dva miliony. No řekněte, je to spravedlivé, zejména ve srovnání s Cyrilem? Nechávat dlouhodobě peníze v málo výnosných aktivech je prostě nerozumné

Cena za otálení se skutečnou investicí je prostě vysoká a při investicích, které můžete nechat pracovat alespoň 15 let, nemá cenu se pouštět do konzervativních nástrojů. Jestli chcete opravdu spořit na důchod, jednak začněte co nejdřív, druhak investujte do dynamické investiční strategie tedy nejlépe do akciových podílových fondů.

Obraťte se na profesionály a nechte si na základě vašich cílů (například zabezpečení na důchod), investičního profilu a předpokládaného horizontu sestavit portfolio podílových fondů na míru. Ve společnosti LivingUp vám po osobní konzultaci tyto služby poskytneme promptně a zdarma.

Ebook

Chcete se dozvědět ještě víc o investování do podílových fondů? Stáhněte si e-book!

Sdílejte na sociálních sítích
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Odpovědět