Jaký má Brexit vliv na investice?

Jaký má Brexit vliv na investice? Zhroutí se v důsledku Brexitu váš „důchodový plán“?

Jak známo, Velká Británie si minulý týden v referendu odhlasovala vystoupení z Evropské unie. A děly se věci. Libra prudce oslabila, akciové trhy v celém světě padají, zlato letí vzhůru. Jak se zachovat za tak napjaté situace? Inu, zachovat klid.

Třeba klesající libra. ČNB nám tvrdí už třetím rokem, že slabá měna pomůže exportu a hospodářství jako celku, tak proč by to mělo být ve všem negativní? Není to naopak dobrá zpráva pro britské exportéry a hospodářství? Zřejmě ano, ale „bohužel“ dočasná, libra se brzy „oklepe“ a vše se vrátí do starých kolejí, pokud tedy Bank of England nebude chtít pomoci Britům po vzoru ČNB. Na pokles libry se ale můžeme podívat i z druhé strany: jaký vliv by na vaše rozhodování měla zpráva, že dolar a euro náhle prudce posílily? Žádný? Tak to se právě stalo.

Jak se nás to celé dotkne? Nejprve obecně a z krátkodobého až střednědobého úhlu pohledu. Zřejmě by se to mohlo nějak dotknout těch, co jsou nějakým způsobem závislí zejména na automobilovém průmyslu – a to jsme v ČR všichni. K tomu by došlo ale pouze v případě, kdyby se Německo – protože je by to bolelo ještě víc než nás – nepokusilo vyjednat co nejlepší podmínky pro pokračování tohoto byznysu. Je nasnadě, že se tak téměř jistě stane. Může dojít k nějakému výkyvu, ale vše se brzy vrátí do starých kolejí.

Nutno poznamenat, že nemocným mužem Evropy není Velká Británie, nýbrž EU (na rozdíl od mnoha jiných důsledně rozlišuji mezi Evropou a EU, není to totéž!). Je pro to mnoho důvodů, pro rozvádění kterých nemáme teď a tady žádný prostor. Když pomineme (ovšemže nepominutelnou) demokratickou nedostatečnost elit EU, vzpomeňme aspoň jeden hospodářský nejdůležitější – Evropská unie je doslova přiškrcena haldou mnohdy nesmyslných regulací, díky kterým je co do tempa rozvoje hospodářství snad nejzaostalejším regionem na … světě! Evropská unie dostala zasloužený políček a je teď na ní, jestli se z toho poučí. Americký investor původem z Maďarska G. Soros ji dává pouze málo šancí a tvrdí, že „se nyní uskutečňuje katastrofický scénář, kterého se mnozí obávali, totiž že rozpad EU je fakticky nezvratný“. To je silný impulz pro EU. Chce-li přežít, prostě se musí změnit. A když se nezmění, klidně se může stát, že Soros bude mít pravdu a na chvíli převládnou opět emoce a Evropská unie, jak jsme ji znali doposud, odkráčí do propadliště dějin. Zdá se, že tím více ohroženým, alespoň co se politiky týče, je tedy EU, nikoli Velká Británie.

IMG-2016-06-27-Brexit2
Evropská komise po vyhlášení výsledků referenda o vystoupení Velké Británie z EU 🙂

Pokud jde o finance a investice, autor se domnívá, že každý investor by měl dokázat ovládnout své emoce a připomenout si své dlouhodobé cíle, protože investování je v prvé řadě dlouhodobá kratochvíle. Jestliže tedy máte své investice, nevěnujte pozornost krátkodobým výkyvům a myslete dlouhodobě. Po nedávném (samozřejmě z dlouhodobého úhlu pohledu) rozkolísání rozvojových trhů a trhů komodit se bude jevit stále bezpečnější investovat do podílových fondů s akciemi USA a zřejmě i Velké Británie, přičemž podíl EU spíš přijde snížit. To ale není pro zkušeného investora přece nic nového – přiměřená diverzifikace a dlouhodobý časový horizont jsou základem každého řádného investičního plánu. A proč Velká Británie? Protože i kdyby ztratila (dočasně) přístup na evropské trhy, otevřou se jí další možnosti na trzích Commonwealth, což je čtyřnásobně větší trh s mnohem lepší demografickou strukturou (a potenciálem) než jakou má EU.

Jestliže ale nemáte žádné investice, je nejvyšší čas s nimi začít. Většina investorů sní naivně o tom, že svá aktiva levně nakoupí a draze prodá, tedy pokouší se takzvaně časovat trh. Vůbec to nefunguje, protože nikdo není schopen vystihnout ten správný moment, hlavně když okolnosti nic nenapovídají. Teď ale okolnosti napovídají snad až příliš. Kdy jindy než ve velkém výprodeji chcete dobře nakupovat? Index akcií USA S&P 500 zaznamenal minulý týden největší pokles za uplynulých 10 měsíců. Počkat, za 10 měsíců? A co se vlastně tehdy v srpnu 2015 stalo? S nadsázkou lze říct, že si to už nikdo ani nepamatuje, stejně tak, jak si po prezidentských volbách v USA letos na podzim na Brexit už nikdo ani nevzpomene. Ale to, že promarnili čas vhodný na levný nákup, to si budou pamatovat mnozí.

Tak co, jak to vidíte?

Sdílejte na sociálních sítích
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Odpovědět