Dává spoření na důchod smysl?

zařazeno v: Investice, Penze | 0

Dostal jsem mail. ÚdIMG-2015-06-05-morgueajně je to „důvěrná zpráva určená výlučně adresátovi“, takže se s jejím obsahem asi nebudu moci pochlubit veřejně. To je ale škoda, protože to stojí za to. Když vám to řeknu, tak se možná smíchu nezdržíte, stejně jako já. A proč tedy vlastně?
Předně – stále ještě váhám, jestli vám to mám říct (či napsat přesněji řečeno). Ne proto, že bych se snad vylekal hrozby vyzrazení obsahu „důvěrné zprávy určené výlučně adresátovi“, to opravdu považuji za beztrestné a neškodné. Ve skutečnosti je to proto, že se bojím, že se mi budete smát. Důvod k tomu je, a je pěkně pádný. Já jsem totiž investoval. Jenomže není „investoval“ jak „INVESTOVAL“! Já jsem investoval tak strašně a tak neúspěšně, že bych se měl stydět.

Investice do penzijka –  a to vážně?

Ten mail je od penzijní společnosti, kde mám uzavřeno penzijní připojištění (ještě to staré). Posílám tam, konec konců jako drtivá většina penzijních připojištěnců, nějakých pár stovek měsíčně, hlavně kvůli příspěvkům zaměstnavatele a státní podpoře. Nejdůležitější sdělení v mailu zní následovně:
„…díky velmi dobrým hospodářským výsledkům jsme Vám za rok 2014 připsali zhodnocení ve výši 1,7 % p. a. To patří dlouhodobě k nejvyšším mezi všemi penzijními společnostmi v ČR a převyšuje jak aktuální míru inflace, tak i zhodnocení na nejlepších spořicích účtech.“
No považte – 1,7% za rok! Za rok, který je považován za jeden z nejúspěšnějších roků pro investice na kapitálových trzích, tedy i investice do podílových fondů. Za rok, kdy se některá portfolia zhodnotila i o desítky procent, připsala penzijní společnost celých 1,7%! Nejdřív jsem si myslel, že si ze mě střílí, ale pak mě pojala ještě větší hrůza, to když jsem si uvědomil, že ne, právě naopak, oni to myslí naprosto vážně!

Výnosy se sypou
Buďme spravedliví a započítejme do konečného výsledku i státní příspěvky a příspěvky zaměstnavatele. Dá se říct, že tyto nikde jinde neviděná pozitiva vytváří podstatně lepší výsledek vaší „investice“ než jak by to vypadalo bez nich. To platí ale jenom pro portfolia malého objemu. Naházel jsem si do Excelu pár čísel a vyšlo mi zajímavé srovnání.
Screenshot 2015-06-04 21.49.46
Porovnáváme penzijko s pravidelným vkladem 500, 1 000 a 2 000 Kč měsíčně se stejným vkladem do podílových fondů. Pro penzijko připočítáme státní podporu podle výše vkladu (90 až 230 Kč), dále příspěvek zaměstnavatele ve výši 500 Kč měsíčně (jen málo zaměstnavatelů je štědřejších) a zhodnocení ve výši 1,7 % ročně. Pro investice do podílových fondů nic z výše uvedeného, naopak z každé měsíční investice strháváme 5% vstupní poplatek a výnos uvažujeme spíš u země se držících (aspoň vzhledem k roku 2014) 8% ročně. A jak to dopadlo?
Pro nízké částky na začátku investování vychází líp penzijní připojištění, hlavně díky státnímu příspěvku a příspěvku zaměstnavatele. Na většině uzavřených penzijních připojištění se ale dnes už nachází vyšší částky a ani 100 tisíc není výjimkou. V takovém případě je už v investicích do podílových fondů dosažen srovnatelný výnos! Investice do podílových fondů se i přes všechny počáteční handicapy (neexistující státní podpora, nemožnost příspěvku zaměstnavatele, vstupní poplatky) stávají s rostoucím objemem portfolia stále výhodnějšími!

Ale přece daně!
Pokud jste dočetli pozorně až sem, tak určitě víte, že jsem něco vynechal. Ano, a záměrně. Nezachrání to totiž ani ona vynechaná daňová úleva. Její maximální výše je při měsíčním vkladu 2.000 korun celkem 1.800 Kč ročně. Což o to, to Vám nikdo nikde jen tak nedá, ale i tak vychází zhodnocování prostředků v podílových fondech lépe a tak těch ušetřených osmnáct stovek ročně za to vlastně ani nestojí.
Pro spoření na penzi platí, že od jisté výše jsou pravidelné investice do podílových fondů jednoznačně výhodnější než obecně rozšířený III. pilíř, a to i přes všechny státní pobídky a podpory do penzijního připojištění. Pro portfolia s menším objemem má naopak význam penzijko v limitu definovaném asi jako „maximálně do výše státní podpory“. Ale ruku na srdce – má vůbec nějaký smysl – kromě toho, že poberete všechny možné příspěvky, na které máte nárok – považovat za užitečné portfolio kolem 100 či 200 tisíc korun? Jak dlouho si z takových peněz necháte v penzi vyplácet pravidelnou rentu?

Sdílejte na sociálních sítích
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Odpovědět