Ceny padají, a vůbec – investice přináší ztráty. Jak na tom vydělat?

Vydělat na poklesu? Nejspíš si říkáte, že jsme se zbláznili. Vždyť z akciových trhů přichází opět zlé zprávy – klesají. A v USA budou brzy volby, to zas bude něco pro investice. Jako Brexit, nebo ještě horší! Když vyhraje Trump, klesnou ještě víc. A když vyhraje Clinton, taky přece nemůžou růst. Jaký má tedy smysl jakákoli investice, neřku-li investice do podílových fondů?

SP500Má smysl a velký, protože každý pokles je hlavně příležitost. Příležitost získat výnos na základě levných nákupů. Tedy přesně to, co je snem každého investora – levně koupit a draze prodat. A s jistým rozumným investičním horizontem se to dá i při poklesu cen. Nevěříte?

Představte si dvě aktiva (ať už akcie nebo podílové fondy) v jistém období. Každé se chová jinak – A neustále roste asi o 15% ve všech obdobích, zatímco B nejdřív prudce poklesne o 50% a pak znovu o 50% (tedy na čtvrtinu původní hodnoty) a pak jeho cena naroste do původní výše. To není nic neobvyklého, vlastně se to stává dost často. Do obou můžete investovat částku dejme tomu 50 jednotek buď jednorázově, nebo stejnou, ale pravidelně rozloženou do více období. Pro zjednodušení použijeme 5 období, tedy 10 investovaných jednotek v každém období.

img-2016-10-30-aV prvním období jsme nakoupili za 10 peněžních jednotek 1 podíl za cenu 10 a celková hodnota portfolia je rovněž 10 jednotek. Ve druhém období je cena aktiva o něco vyšší a tudíž za cenu 10 jednotek už nekoupíme jednu celou jednotku, ale příslušný zlomek (ve skutečnosti lze tohle udělat pouze s podílovým fondem, akcie je nedělitelná). Hodnota celého portfolia díky růstu cen aktiv, které jsme koupili dřív, taky o něco vzroste. Na konci pátého období je sice díky nárůstu cena aktiva téměř dvojnásobná oproti původní, ale my máme nakoupeno „pouze“ 3,7 podílu aktiva v celkové hodnotě necelých 74 jednotek. Pro tento případ platí, že by bylo vhodnější udělat na začátku jednorázovou investici – měli bychom 5 kusů/podílů s celkovou hodnotou téměř 100 jednotek.

Jinak tomu bude pro případ aktiva B.

img-2016-10-30-bDíky levným nákupům v době, kdy cena aktiva poklesla na čtvrtinu původní hodnoty, nakoupíme ve druhém až čtvrtém období více akcií/podílů a na konci máme celkem až 10 podílů, přičemž celková hodnota portfolia dosahuje 100 jednotek. A tato varianta je ze všech možných pro investora nejvýhodnější, což je důvod, proč je lepší investovat pravidelně a nebát se poklesů.

Pro případ B platí, že jednorázová investice by nepřinesla žádný výnos (stejná cena na začátku i na konci investičního horizontu), ba dokonce možná i ztrátu díky zaplaceným poplatkům. „Jednorázové“ peníze tak mohly radši ležet v bance na účtu s úrokem nula-nula nic.

Obraťte se na profesionály a nechte si na základě vašich cílů (například zabezpečení na důchod), investičního profilu a předpokládaného horizontu sestavit portfolio podílových fondů na míru. Ve společnosti LivingUp vám po osobní konzultaci tyto služby poskytneme promptně a zdarma.

Ebook

Chcete se dozvědět ještě víc o investování do podílových fondů? Stáhněte si e-book!

V e-booku najdete i konkrétní příklad podílového fondu, příběh kterého se podobá křivkám z tohoto článku.

Celou situaci si namodelujeme ještě jednou na následujících třech grafech obsahujících fiktivní data za použití více období než v příkladu z článku. Nejprve vývoj cen:

Jak se vyvíjejí ceny aktiv
Jak se vyvíjejí ceny aktiv

Kolik podílů/kusů nakoupíme v jednotlivých letech:

Kolik toho můžu nakoupit za pravidelnou investici
Kolik toho můžu nakoupit za pravidelnou investici

A nakonec – jaká je hodnota portfolia?

Levnější akcie celkovým výnosem v závěru převáží dražší, zdánlivě výnosnější akcii
Levnější akcie celkovým výnosem v závěru převáží dražší, zdánlivě výnosnější akcii

Kde jsou slabiny daného modelu? Nebudeme zakrývat, že existují – třeba zmíněná nedělitelnost akcie (což je důvod použít podílové fondy) nebo přísně „nalajnovaný“ vývoj cen aktiv. Reálný život je ovšemže podstatně barvitější a ve skutečnosti může burza „skákat“ úplně jinak. Berte to pouze jako model, ale model, který poměrně přesně ukazuje možnosti, které můžou nastat podle statistických dat z USA za posledních zhruba 200 let. Nic víc, nic míň. (V titulním obrázku vývoj nejznámějšího indexu v USA Standards&Poors za posledních 90 let.)

Co tedy s možnými poklesy cen aktiv? Má smysl se jimi zabývat? Má, ale nic s tím neuděláte. A ač se to možná nezdá, je to vlastně dobrá zpráva. Když se budete snažit za každou cenu „napravit škody“, obvykle můžete napáchat ještě větší škody do budoucna. To však neznamená úplně ignorovat vývoj, ale spíš nutnost držet se disciplinovaně svých investičních cílů a investiční strategie, protože pouze to vede k úspěchu.

Sdílejte na sociálních sítích
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Odpovědět