Konec intervencí ČNB už brzy – co bude následovat?

Jak ovlivní Vaše investice blížící se konec intervencí ČNB? Je nutné se nějak zvlášť připravit na ukončení režimu „pevného“ kurzu kolem 27 Kč za 1 € platného už téměř 3,5 roku?

Na intervence ČNB jsou různé názory. Nejvíce zastánců je v odborných kruzích, vyjadřují se k tomu různí „experti“ a taky experti, ale ani u nich není názor jednoznačný. Dokonce ani všichni (bývalí a současní) členové bankovní rady ČNB nezastávají stejný postoj a někteří z nich mluví o zbytečném strašáku deflace či umělých zásazích majících za následek pokřivení trhu. Ukazuje se navíc, že čím blíž je termín ukončení intervencí, tím problematičtější může být vystoupení z kurzového režimu. Švýcaři by mohli o tom vyprávět, nicméně koruna opravdu není frank. ČNB bude asi brzy čelit nejméně dvěma problémům – vysokému nárůstu eurových rezerv a tlaku spekulantů na korunu. To způsobí v prvním období po ukončení pravděpodobně rozkolísání kurzu koruny s postupným pozdějším posilováním – kam až? Těžko odhadnout. Jak jednou trefně poznamenal dánský politik Karl Kristian Steincke: „Je těžké cokoliv předpovídat – zvlášť, pokud se to má stát v budoucnosti.“

A jaký to bude mít vliv na investice? Přijde na to, na jaké. Zjednodušeně řečeno: podle míry diverzifikace portfolia. Pokud máte úspory uložené ve stavebním spoření, asi si budete moci pořídit levnější dovolenou v zahraničí, možná i v případě, že byste oželeli státní podporu. Jestliže jste ale investovali víc v Evropě nebo USA, může nastat několik různých scénářů. Téměř v každém z nich ale platí, že na vývoj hodnoty investic bude mít větší vliv mnohem víc faktorů než pouze aktivní měnová politika ČNB. Třeba Evropa – ne že by na vývoji akciových trhů nezáleželo, a zatím to jde, ale podstatně závažnější důsledky můžou mít výsledky voleb ve Francii (prezidentské, už brzy) a v Německu (parlamentní, na podzim) nebo další politický vývoj v Itálii nebo v Řecku či vývoj jednání o brexitu (doslova kdykoli). Jako kdyby to Steincke viděl…

Na druhé straně oceánu ve Spojených státech zatím probíhá něco jako „Trump rallye“ – za pár měsíců od zvolení nového amerického prezidenta narostly trhy o cca 14%. Nic netrvá věčně, ani láska k jedné slečně a žádný strom neroste do nebe, takže dřív nebo později určitě nějaká korekce přijde a indexy poklesnou. Kam až, je otázkou. Dalším důležitým faktorem, který ČNB neovlivní, ať bude úřadovat tak či onak, je politika FED-u a úroveň sazeb. Jasně je to viditelné na grafu vývoje kurz koruny vůči dolaru (např. na Google finance, odkud je i obrázek). Posuďte sami: Intervence jsou poměrně malý výkyv koncem roku 2013 (větší se udál v obou směrech v r. 2012), zatímco ty hlavní „skoky“ se odehrávají ve druhé polovině 2014 a začátkem 2015, tedy v době, kdy FED začal hýbat se sazbami.

IMG-2017-04-04-Intervence

Co z toho plyne? Několik věcí.

Na diverzifikované portfolio (případně ještě i zajištěné do vlastní měny, pokud chcete platit další náklady) má měnová politika ČNB menší vliv než politika FED-u, tedy americké centrální banky. Neznamená to úplně vynechat vliv ČNB, ale není třeba ho ani přeceňovat. Ano, hodnota portfolia v českých korunách po ukončení intervencí velmi pravděpodobně poklesne, stále bude ale víc odvislá od jiných faktorů. Docela jinak to může být s eurem, o tom jindy.

Opět se jednou ukazuje, jak důležitá je diverzifikace portfolia, tedy rozložení do více druhů aktiv, regionů, oborů, … a taky správná investiční strategie, tedy investování do kvalitních aktiv, jakými jsou např. americké akcie. Nemusí to platit vždy a všude, ale doposud se to jevilo jako jedno z nejlepších možných řešení. Inu, kdyby to věděl Steincke, možná by svůj výrok trochu upravil nebo zmírnil, kdo ví?

Sdílejte na sociálních sítích
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Odpovědět