Penzijko ještě jednou – důkladné srovnání s investicemi do podílových fondů

Počátkem roku 2016 začaly v oblasti penzijního připojištění platit některé změny, které mají tento produkt udělat ještě přitažlivější, nežli doposud. V předchozích článcích (Investoři 1 a 2) jsme se zabývali rozborem produktu a malé modelaci fiktivního průběhu. Dnes si ukážeme přehledně, v čem je penzijko výhodnější než investice do podílových fondů a v čem naopak vůbec „nestíhá“.

V první tabulce se podíváme na možnosti sjednání a základní vlastnosti samotného produktu.

Je zjevné, že investice do podílových fondů jsou daleko pružnější produkt než penzijko a umožňují spořícímu klientovi daleko víc „ovládat“ své peníze, nebo – chcete-li – mít lepší přehled nad svými financemi.

 

Je zjevné, že v dostupnosti naspořených peněz (tzv. likvidita) „musí“ státem podporovaný produkt prohrát na celé čáře. Nutno ale říct, že zájem státu, aby si spořivý občan udržel v penzijku své peníze až do důchodu, je i v nejlepším zájmu klienta. Platí totiž, že čím déle v těchto produktech peníze udržíte, tím máte větší šanci na slušné zhodnocení (a naopak, s kratším investičním horizontem klesá potenciál výnosu). To je samozřejmě platné i pro spoření do podílových fondů.


** PS/IS – Penzijní nebo Investiční společnost* V případě výběru se vrací „příslušná“ část státního příspěvku a nelze vybrat ani příspěvek zaměstnavatele

Daleko největší výhodou penzijka je možnost státního příspěvku a příspěvku zaměstnavatele. Ale pozor, tato výhoda se může za jistých okolností „smrsknout“ až do zhořknutí. Nejdřív vám stát peníze „přidá“ a později na konci vám je prostřednictvím 15% daně z výnosu všechny, a ještě něco navíc vezme. Lze to jednoduše spočítat. Na základě toho se penzijko vyplatí jenom do určité hodnoty naspořených peněz a určité výše pravidelného měsíčního vkladu, takříkajíc „do výše státní podpory“. Ve všech ostatních případech bude i přes absenci státního a zaměstnavatelského příspěvku výhodnější dobře sestavené portfolio podílových fondů.

 

Situaci kolem poplatků a daní popisuje třetí, závěrečná část srovnání.


Co si o tom myslíte? Je podle vás penzijko tím správným produktem k přilepšení na důchod nebo by byly lepší pravidelné investice do podílových fondů? My v tom máme jasno. My v tom máme jasno:

Penzijko je vlastně taková „zamrzlá“ investice do nepřiměřeně zdaněného podílového fondu, navíc do takového, který jsme si nevybrali a ani vybrat nemohli.

Chcete vsadit svoji budoucnost na produkt, ze které nemůžete bez výrazné ztráty vystoupit, své peníze v případě potřeby či problémů vhodně realokovat, produkt, u kterého nejsou dnes známé budoucí podmínky a politici mohou na produktu změnit cokoli, klidně ho i zrušit? Produkt, do kterého budete roky platit a ani nevíte, jestli nakonec vůbec něco dostanete? Nebo radši vložíte své peníze do osvědčeného nástroje na zhodnocení peněz vyzkoušeného generacemi drobných investorů a na který při vhodném nastavení ani stát nedosáhne? Každá rada drahá, že?

Obraťte se na profesionály a nechte si na základě vašich cílů, investičního profilu a předpokládaného horizontu sestavit portfolio podílových fondů na míru. Ve společnosti LivingUp vám po osobní konzultaci tyto služby poskytneme promptně a zdarma.

Chcete se dozvědět ještě víc o investování do podílových fondů? Stáhněte si e-book!ebook1

Budeme rádi, když nám napíšete na danou problematiku kolem „penzijka“ Váš názor, případně přidáte „Váš“ pádný argument na jednu či druhou misku vah, a tak třeba v diskusi přijdeme ještě i na jiné výhody či nevýhody různých produktů.

Sdílejte na sociálních sítích
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Odpovědět