Investoři všech zemí, probuďte se! Co takhle vyzkoušet skutečné podílové fondy? (1/2)

IMG-2016-01-01-penzijkoŽe nejste investor? Že se vás to netýká a podílové fondy vás nezajímají? Tak proč do nich investujete a navíc ještě do tak mizerného produktu, jakým je penzijko? Čtěte dál a dozvíte se, jakou to má úzkou souvislost.

 

Tento článek si klade za cíl vymezit jasně rozdíl mezi spořením na důchod podle státní svěrací kazajky a skutečným investováním s cílem zajištění na stáří. Předně nutno jasně říct, že jakákoli snaha odkládat pravidelně nějakou částku na důchod je chvályhodná. To chápe u nás většina dospělé populace, alespoň to tak vypadá ze statistik penzijka. Problémem je výběr produktu k tomuto účelu, ten totiž významně ovlivňuje i možnosti dosažení cíle. A cílem nemá být nic menšího než zajištění na stáří.

 

Je dobré vědět: Penzijko (někdy taky III. pilíř) je státem dotovaný produkt, který využívá kolem 4 a půl milionu lidí. Většina z nich je ve „starém“ systému penzijního připojištění v tzv. transformovaných fondech (PP), ale roste počet lidí využívajících nové tzv. DPS (doplňkové penzijní spoření). Zásadní rozdíl mezi nimi je ten, že u starého penzijka musely společnosti garantovat kladné zhodnocení vkladu účastníků, zatímco nové to již negarantují, můžou tedy i prodělat.

Poznámka na okraj: v současném systému důchodového zabezpečení máme 2 tzv. pilíře – první a třetí. To není vtip, to je „pozůstatek“ po zákonu, kterým byl nedávno bez náhrady zrušen tzv. II. pilíř, který byl tak trochu kombinací I. (tedy plně státního, kdy si vytváříte nárok na důchod placením sociálního pojištění) a III., který funguje na základě dobrovolných příspěvku účastníků (není povinný na rozdíl od I.) a stát ho podporuje úlevami na daních a státním příspěvkem.

Jak to penzijko tedy funguje? Vaše peníze (včetně státních příspěvků a případných příspěvků zaměstnavatele) penzijní společnost vezme a investuje jej, obvykle – světe, div se – do podílových fondů. Investor (vy, protože teď jste už investor) nemá ale žádný dohled nad tím, kam ty peníze jdou a co se tam s nimi děje. Téměř polovina lidí v ČR jsou tedy aktivními investory do podílových fondů a nejméně 90% z nich o tom ani netuší (to je výsledek soukromého průzkumu, přiznávám, že s malou statistickou relevancí)! Kolikrát jsme mohli slyšet „jó, do podílových fondů bych já nikdy nevložil ani korunu …“ zrovna od lidí, kteří tam už mají nemalé peníze!

A jaké jsou výsledky? Srovnejme tedy penzijko a přímé investice do otevřených podílových fondů. Penzijko nese všechny atributy podílového fondu s výjimkou toho nejzásadnějšího – není to podílový fond, je to penzijko (PP či DPP, jak je libo). Se všemi výhodami a záludnostmi.

IMG-2016-01-01-penzijkoV tabulce jsou výnosy penzijních fondů „očištěné“ o inflaci za celou historii do konce roku 2014 (a v roce 2015 to nebylo výrazně lepší spíš naopak).

Staré penzijko se chová v podstatě jako zajištěný fond. Ze zákona musí garantovat kladné zhodnocení. Jak to dělají zajištěné fondy a že teď pro ně není zrovna nejvhodnější období, jsme probírali v jednom z dřívějších článků. Pokud splníte jisté podmínky, dostanete příspěvek od státu a daňové úlevy. Popisovat je je nošením dříví do lesa, investoři je většinou dobře znají. Co ale ví už málokdo, je to, že výnosy ve III. pilíři podléhají zdanění (pokud nezvolíte doživotní penzi nebo nepotkáte smůlu výběru ve formě invalidní penze).

Kolik sežerou daně? Počítejte se mnou: za 2 tisíce měsíčně vložených korun ušetříte ročně na daních 1 800 korun, tj. za 30 let je to 54 tisíc korun, které nemusíte zaplatit. Předpokládejme každoroční 4% zhodnocení (dnes absolutně nedosažitelné), potom při dodržení všech vstupních parametrů po celou dobu bude výnos přes 750 tisíc korun 15% daň z výnosu činí 112 tisíc korun. Najednou zjistíme, že na daních si stát vezme dva krát více než je úleva (abychom byli spravedliví, ponechá výnos z úlevy)! Nejenže se vypaří celá daňová úleva, daně z výnosu penzijka sežerou i téměř celou státní podporu! Tohle u otevřeného podílového fondu opravdu nehrozí (tam je pro daň z výnosu podmínka tzv. časového testu 3 let, po 3 letech tedy vybíráte bez danění výnosů). Vaše plus jsou pouze výnosy z úlevy.

Za povšimnutí stojí dvě zásadní věci. Za prvé, předpokládat v 30 letém časovém horizontu průměrný výnos 4% ročně je zejména v případě „starého“ penzijka spíše nesplnitelná iluze než reálná možnost. Jenom stěží překonávají inflaci, i to ne pokaždé. A za druhé, nechávat peníze tak dlouhou dobu v tak konzervativním nástroji, jakým je staré penzijní připojištění, je, slušně řečeno, velmi nerozumné.

Konkrétní příklad výpočtu Vám můžeme na vyžádání zaslat. Modelové výpočty kolem penzijních fondů najdete i zde.

Chcete se dozvědět ještě víc o investování do podílových fondů? Stáhněte si e-book!

ebook1

druhé části článku se zabýváme už pouze novým penzijkem a taky novinkami v něm.

Sdílejte na sociálních sítích
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Odpovědět