Investoři všech zemí, probuďte se! Co takhle vyzkoušet skutečné podílové fondy? (2/2)

V první části jsme se podívali na stále ještě rozšířenější typ penzijního připojištění, „staré“ penzijko, které se dalo sjednat do roku 2012. Dnes si podáme penzijko „nové“, tzv. DPS (doplňkové penzijní spoření). Oba produkty patří do III. pilíře.
IMG-2016-02-01-penzijko-2Nové penzijko je trochu jiný produkt. Zatímco to staré PP bylo podobné nejvíc zajištěnému fondu, DPS je ve své podstatě fond fondů, který si investor nevybral, leč mu byl „podstrčen“ pod pláštíkem vybrané strategie. Co se týče daní, dopadá úplně stejně jako bývalé penzijní připojištění. Protože se ale může trochu víc „odvázat“, je zde předpoklad vyššího výnosu. Může jít ale i do mínusu, to vám přijde výpis, že stav účtu je o x tisíc nižší než suma vložených peněz. Například za rok 2015 téměř všechny penzijní společnosti přinesly svým klientům záporné zhodnocení. To se samozřejmě může stát i u podílových fondů, řeknete si. Ano, může, ale je zde zásadní rozdíl – zatímco peníze z podílových fondů vyberete v případě potřeby v řádu dnů, k penězům z penzijka (samozřejmě vždy až po zdanění výnosu) se bez citelných sankcí nedostanete dříve než v 60 letech věku!

Moment, podílovým fondům se přece platí poplatky, namítnete. Ano, platí, ale ty samé poplatky platíte i vybranému fondu fondů. Správcovské poplatky penzijních společností se rovněž aplikují, což v tomto případě znamená vlastně poplatky z už zpoplatkovaných portfolií. Je tedy mnohem jednodušší mít své vlastní portfolio fondů, odpadají tím jak poplatky penzijní společnosti, tak srážková daň z výnosu už po třech letech a náramně se zlepšuje dostupnost vložených prostředků.

 

Již bylo uvedeno, že pro účastnické penzijní fondy (což je jenom jiný název pro doplňkové penzijní spoření, tedy „nové“ penzijko) jsou díky volnějším pravidlům možné i vyšší průměrné výnosy, samozřejmě pokud uvažujeme smysluplný investiční horizont v délce nejméně 10 let, v případě nekonzervativní strategie radši víc.

Počítejme znovu: předpokládejme tentokrát výnos 8% ročně při stejné úložce 2 tisíce korun měsíčně. Takový průměrný výnos není pro akciové fondy v příslušném investičním horizontu nic nedosažitelného. Podržte se, díky vysoké dani z výnosu vám stát vezme na konci nejenom všechny daňové úlevy (54 tisíc korun), ale i veškeré státní příspěvky (360 * 230, tedy 82 800 korun) a ještě zaplatíte „bonus“ navíc téměř čtvrt milionu korun. To všechno způsobí zdanění výnosu 15% po ukončení spoření!

Současné penzijko je v podstatě zdaněný otevřený podílový fond s příspěvkem od státu, daňovými úlevami a státem regulovanými poplatky, přičemž efekt daňové úlevy a příspěvků od státu se ve finále rozplyne v daních jako pára nad hrncem. Na rozdíl od běžného skutečného podílového fondu jsou peníze fakticky nedostupné dříve než po x letech.

Jaký z toho plyne závěr? Že penzijko může soupeřit s přímými investicemi do podílových fondů jenom za dvou předpokladů a s jednou neodstranitelnou nevýhodou.

  • Předpokladem číslo 1 jsou měsíční vklady mezi 500 až 2 000 korun, díky kterým jsou teprve přiznány střadateli státní příspěvky a daňové úlevy.
  • Druhý předpoklad je výše průměrných výnosů pod úrovní, jaká je v možnostech akciových podílových fondů, v případě vyšších průměrných výnosů jsou vždy výhodnější podílové fondy
  • Prostředky v penzijku jsou před 60 rokem věku investora bez citelných sankcí, které by okamžitě smazaly všechny doposud přiznané výhody, prostě nedostupné. Z podílových fondů máte peníze do týdne na účtu.

Když tedy chcete spořit v delším časovém horizontu víc než 2 tisíce měsíčně, jsou pro vás rozhodně výhodnější podílové fondy. Dokážou „přebít“ i výhody státního příspěvku a daňových úlev. Na peníze si můžete kdykoliv sáhnout, u penzijka to stát vlastně zákonem zakazuje. U penzijka si stát navíc může měnit podmínky, jak se mu zlíbí. Navíc nemusíte platit poplatky penzijní společnosti, můžete investovat do těch samých investičních nástrojů bez drahého mezičlánku.

A spořit v dlouhodobém časovém horizontu (nad 15 let) do konzervativního portfolia prostřednictvím penzijka je vysloveně nesmysl. V takovém případě se ke stejnému účelu hodí mnohem víc „na míru“ sestavené portfolio akciových podílových fondů podle potřeb, profilu a cílů investora. Výsledek bude rozhodně lepší než v případě konzervativního penzijka. Z čehož plyne i výrazná pochybnost nad smysluplností novinky, totiž možnosti založit penzijko i nedospělým dětem.

Obraťte se na profesionály a nechte si na základě vašich cílů, investičního profilu a předpokládaného horizontu sestavit portfolio podílových fondů na míru. Ve společnosti LivingUp vám po osobní konzultaci tyto služby poskytneme promptně a zdarma.

Chcete se dozvědět ještě víc o investování do podílových fondů? Stáhněte si e-book!ebook1

A ještě jedna drobnost: U všech výpočtů a produktů předpokládáme, že se nezmění žádné v současnosti platné podmínky. A dá se tomu věřit? Odpovězte si sami. Jak bylo napsáno v jedné diskusi na internetu: Vždyť se tu každých 20 let střídá režim, a každou chvíli je nějaká krize. Tak jakou mám jistotu, že z penzijního fondu něco dostanu?

Sdílejte na sociálních sítích
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Odpovědět