Podílové fondy – kam investovat? (1/3)

Podílové fondy – a co to vlastně je? Jdou moje investice do černé skříňky? A není to podvod?

IMG-2016-04-fondy-1To určitě ne. A je to jednodušší než dotace EU. Že nevíte, co to vlastně ten podílový fond je? Tak se na to podívejme společně.

Podílový fond obecně je nástroj kolektivního investování.

To znamená, že koupí podílu ve fondu se stávám členem kolektivu investorů přemýšlejících nad zhodnocením svých prostředků podobně jako já.

Takový typ investic má oproti jiným způsobům zhodnocování peněz několik významných výhod. Podívejme se na ně podrobněji.

  • První z nich je, že peníze ve fondu spravuje profesionální investiční manažer, kterého vlastně platím za to, na co nemám čas, tedy na důkladné analýzy a odpovídající kroky vedoucí ke správě majetku podílníků fondu. Prostřednictvím fondu získávám často možnost investovat do aktiv, ke kterým bych se normálně nedostal, samozřejmě podle investiční strategie fondu, která je mi známá a podle které jsem si fond vybral.
  • Investice můžu provádět už v malých částkách od 500 korun měsíčně.
  • Další výhoda je diverzifikace, tedy rozložení rizika, která při správném provedení snižuje kolísání hodnoty podílu. Tuto důležitou podmínku každé rozumné investice mnoho investorů podceňuje a pak jsou překvapeni náhlými někdy hodně výraznými změnami cen jejich aktiva. Aktiva jednoho, protože se neřídí příslovím našich babiček – Nikdy neukládej všechna vajíčka do jednoho košíčku.
  • A jako vždy, o peníze jde až v první řadě a proto v případě rychlé potřeby peněz lze investici kdykoliv přerušit nebo ukončit. Cena podílových listů se obvykle vypočítává každý pracovní den a každý pracovní den je možné je odprodat.
  • A pokud je prodáte v době delší než tři roky od nákupu podílového listu, nezaplatíte žádnou daň z příjmu. V případě stavebka nebo investičního životního pojištění tuto daň zaplatíte vždy, jenom vám to bohužel neřekli.
  • V neposlední řadě je výhodou podílových fondů úspora z rozsahu (když kupuji akcie jako drobný investor po jedné, zaplatím na poplatcích podstatně víc než fond za celý balík akcií). Mimo to se každý fond musí řídit platnou legislativou, která přesně vymezuje možné nakládání s majetkem podílníků. Navíc, fondy nemají právní subjektivitu, nejsou to tedy ani „eseróčky“, ani akciovky a vlastně nemůžou zkrachovat. Tolik k dokreslení k často dotazovanému aspektu investic do podílových fondů – jak jsou moje peníze v bezpečí? Bez obav, tudy tunel nevede.

Na celém světě je několik desítek tisíc podílových fondů nejrůznějších druhů (přímo v ČR lze investovat asi do dvou tisíc z nich). Ten nejjednodušší je otevřený podílový fond (OPF, anglicky „mutual fund“). Slovo otevřený znamená, že můžu do něj kdykoli vložením peněz vstoupit a stejně tak i vystoupit, tedy své prostředky vybrat. Důležité je slovo „kdykoli“, nemusím tedy čekat 6 let jako u stavebka nebo do 60 let jako u investičního životního pojištění. Kromě otevřených podílových fondů existují logicky i uzavřené, k těm se vrátíme později.

Chcete se dozvědět ještě víc o investování do podílových fondů? Stáhněte si e-book!

Ebook

OPF se liší svou investiční strategií a zaměřením – může být akciový nebo dluhopisový, ale taky smíšený. Výjimkou není ani fond fondů, ten neobchoduje přímo akcie či dluhopisy, ale podíly v jiných fondech. Tzv. fondy peněžního trhu v současné době nízkých úrokových sazeb nejsou příliš atraktivní, protože investují do různých nástrojů peněžního trhu, jako jsou dluhopisy s kratší splatností, pokladniční poukázky, depozitní certifikáty apod. Sice vykazují téměř nulovou kolísavost, jejich výnosy jsou ovšem nízké nebo dokonce můžou – jak mnohé z nich dnes – spadnout i pod nulu.

Každý OPF má své regionální a oborové zaměření a svou investiční strategii (např. na akcie velkých firem v USA vyplácejících pravidelně dividendy nebo sázka na malé firmy v Indii s potenciálem růstu; nastavení investiční strategie je celá „věda“, rozhodně na samostatný článek). Je jich nepřeberné množství a tak si každý investor může vybrat tu svoji kombinaci nebo jednoduše se spolehnout na nějaký fond fondů se zjevnou investiční strategií.

V další části krátkého seriálu o podílových fondech se podíváme na další druhy podílových fondů, tentokrát uzavřené podílové fondy, ETF nebo FKI. Co to znamená? Dozvíte se už za pár dní.

 

Sdílejte na sociálních sítích
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Odpovědět