Investice do podílových fondů – co o nich víte?

zařazeno v: Investice | 0

IMG-2015-02-10-investiceCo s vámi dělá, když slyšíte slovo investice? Co si pod pojmem investování představíte? Rozmařilé zábavy bohatých? Adrenalin? Házení peněz do černé díry? No tak, nemusí to být ani jedno z toho!

A velmi pravděpodobně jste opravdovým investorem dokonce už teď, jenom si to možná neuvědomujete. Jak je to možné, čtěte dál!

Na investice se dá pohlížet z mnoha různých úhlů a k zaujetí vhodného přístupu k tomuto fenoménu je potřeba pochopit několik věcí. O co tedy jde?

 

 

 

  • Co vlastně jsou ty investice, jaké druhy investic jsou a jakou mají alternativu
  • Co mi může přinést ten správný přístup k investicím a taky, co mi může vzít
  • Proč bychom se měli o investice zajímat a co všechno musím znát, aby to k něčemu bylo
  • Kdy bychom se měli zajímat o investování a jak dlouho
  • Jak se stát investorem a jak se jako investor chovat

Nejdříve si definujme, co tedy ty investice vlastně jsou. Zcela obecně: investice jsou snaha investora zhodnotit své prostředky v procesu investování. Na tom není nic složitého, prostě dám „někam“ nějaké peníze s očekáváním, že se mi za nějakou dobu vrátí zhodnocené o určitý výnos. Cílem investování je právě ten očekáváný výnos, necpal bych přece peníze někam, kde o ně přijdu.

Nejjednodušší dělení investic by mohlo vycházet z materiálního hlediska – první jsou investice hmatatelné jako je např. byt, dům, sbírka známek či cihla zlata nebo nějaký výnosný podnikatelský projekt a pak ty další, nehmotné, což je běžné spoření či jiné většinou pravidelné platby, od kterých očekáváme do budoucna nějaké zhodnocení. Sem patří stavební spoření, životní pojištění, termínované vklady, akcie či jiné cenné papíry a spekulace s nimi a podílové fondy, kterým se budeme dál více věnovat.

Většina lidí si pod pojmem investování představuje ten první způsob, totiž jednorázové použití obvykle vyšší částky na nákup nějakého druhu aktiva. Ano, i tento přístup vede častokrát k uspokojivému zhodnocení vložených prostředků, ale není vhodný pro každého (fajn, mám doma cihlu zlata, co s ní teď?). Pokud nevyděláváte statisíce měsíčně, asi nebudete mít hned tak v daný moment k dispozici obnos nutný na provedení takové investice. Lepší by bylo nějaké rozložení v čase, jaké přináší například pravidelné investice do podílových fondů. Porovnejme si tyto dva způsoby investování v jednoduché tabulce:
IMG-2015-02-10-Druhy-investic

 

 

 

Z tabulky můžeme vyvodit několik závěrů:

  1. Pravidelné vklady (na rozdíl od jednorázových velkých nákupů) umožní stát se investorem prakticky každému (i když hodně lidí už investoři jsou, jenom o tom nevědí, o tom víc později)
  2. Na jednorázovou investici obvykle potřebuji hodně peněz, na pravidelné investice do podílových fondů odkládám bokem předem dohodnutou přiměřenou část měsíčního výdělku; už od 500 Kč měsíčně
  3. Po nákupu nemovitosti (zlata) jsem vystaven plně napospas vývoji trhu nemovitostí (nebo ceny zlata), zatímco rozložení u podílových fondů lze obvykle při troše snahy nastavit tak, že výkyv/pokles v jedné oblasti mi vynahradí růst v jiné, lidově řečeno nemám všechna vajíčka v jednom košíčku
  4. Může se vyskytnut nějaká nenadálá nepříjemná událost, která vyvolá náhlou potřebu hotových peněz. V případě odprodeje podílových listů mám peníze na účtu do týdne, což je jen těžko uskutečnitelná lhůta v případě rychlého prodeje např. nemovitosti.

 

Co tedy vlastně jsou ty podílové fondy? Zjednodušeně by se dalo říct, že každý takový podílový fond je balíček akcií. Více si o podílových fondech řekneme v některém z dalších článků, ale považuji v této souvislosti za opravdu důležité upozornit raději hned na jednu velmi zavádějící skutečnost. Hodně lidem okamžitě naskočí na pomyslném semaforu v mysli červená sotva slyší slovo fond. Vždyť Kožený ještě stále běhá po svobodě na Bahamách, a kde ty fondy jsou… Nu, Harvardské fondy zde fakt nejsou a už ani nikdy nebudou, ani jejich majetek. My se sice bavíme taky o fondech ale o úplně jiných, je jenom neštěstím češtiny (kterému dopomohl ještě i ten Kožený), že na dvě různé věci používá stejné slovo – ten FOND. Pomůže strýček Google a teta Wikipedie a snadno a rychle zjistíte, že zatímco investiční fond je akciová společnost a investor je tedy akcionářem, podílový fond nemá právní subjektivitu a investor je podílníkem (vlastníkem podílových listů). Takové uspořádání podílového fondu (později si ho podrobně rozebereme) přináší mnoho zajímavých možností pro kolektivní investování.

 

V dalších článcích si probereme zásadní okolnosti a informace týkající se investování do podílových fondů a porovnáme si tento způsob zhodnocování peněz s jinými produkty, jako je třeba investiční životní pojištění nebo stavební spoření. Začínajícím investorům dáme 4 základní rady, jak neztratit hlavu a zažít radost z dobrých investic. Později přidáme 4 rady i pro pokročilejší investory. Budeme se i nadále věnovat otázkám kolem podílových fondů a rozebereme si i další možnosti investic.

 

Sdílejte na sociálních sítích
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Odpovědět