Ropa nad zlato aneb je zlato bezpečnější investice než ropa?

Investice, zlato, nemovitosti, komodity, forex… Kdo se v tom má vyznat? Kde dosáhnu v dnešním rozkolísaném světě nejlepší zhodnocení svých úspor? Se státní podporou nebo profesionálním investičním manažerem? Zajímá vás to? Čtěte dál.

Investice do zlata jsou mýtus neuvěřitelně zažraný do podvědomí mnoha lidí. Opomíjí skutečnost, že zlato nenese žádný výnos a investice do nákupu zlata není vlastně investicí, ale spekulací na růst ceny této jinak jistě vzácné komodity v budoucnu. Komodity? Ano, komodity, stejně tak jako sójové boby nebo třeba ropa. Oslepivý lesk zlatého kovu jakoby měl znamenat něco víc než černočerná čerň ropy. Přitom je to investice srovnatelná. Nevěříte? Tak se podívejte na následující grafy. Nejprve vývoj ceny zlata od r. 1946.

Zlato-1946-2016

Světlejší křivka znamená nominální cenu zlata, tj. cenu na trhu, zlatá (žlutá) křivka vyjadřuje tzv. CPI cenu zlata, tedy očištěnou o inflaci. Jistý nárůst ceny komodity je zjevný (téměř trojnásobný) a mnohé investory to jistě uspokojí. V grafu chybí letní měsíce tohoto roku, ale to na celkovém vyznění křivky moc nemění. A co ropa?

Ropa-1946-2016

Je použito stejné období jako u zlata. Světlejší křivka opět znamená nominální cenu ropy, tmavší (hnědá) cenu očištěnou o inflaci. Lze jasně rozeznat výkyvy ropné krize v 70. letech i pohyby počátkem třetího tisíciletí včetně poklesu na začátku tohoto roku. Opět chybí letní měsíce, v současnosti ropa mírně stoupá. Investovat do ropy se asi nevyplatí, protože reálný výnos je asi pouze dvojnásobný.

Podívejte se ale na oba grafy (hodnoty očištěné o inflaci) zároveň. Například za posledních 25 let (Cena začíná na stejné hodnotě 1991 = 100 a graf je přepočítaný podle toho). Nejsou si nějak nápadně podobné? Není tu nějaká korelace či souvislost?

zlato-ropa-25

Předně nutno jasně říct, že korelace neznamená kauzalitu nebo hezky česky: podobnost není souvislost a ani zdánlivá souvislost není příčinnost. Jediná možná souvislost v podobném vývoji cen zlata a ropy může být skrytá ve vazbě na fáze hospodářského cyklu. Když se „daří“ zlatu, roste i cena ropy. To ale může být taky pouze mylný vývod.

Jak to tedy je? K uvedeným faktům lze přistoupit jednoduše – investice do zlata nebo jiných komodit jsou v podstatě rovnocenné a vlastně se nejedná o investice, ale o spekulace, jak již bylo řečeno, spekulace na růst ceny. Skutečnou investicí je teprve investice do aktiv přinášejících výnos, tedy investice do firem zabývajících se zpracováním některé komodity. Je zřejmé, že s růstem ceny komodity se takovým firmám bude dařit lépe.

Převedeno na podílové fondy – jestli chcete opravdu investovat do některé z komodit, existují fondy snad na všechno, i na ty sójové boby a na kukuřici a pomerančovou šťávu. Nejlepší investicí do komodit však zůstává investice do akciového fondu s podíly ve firmách v daném oboru. Kromě jiného to zajišťuje třeba i lepší diverzifikaci, to ale zkušenější investor už dávno ví.

Obraťte se na profesionály a nechte si na základě vašich cílů (například zabezpečení na důchod), investičního profilu a předpokládaného horizontu sestavit portfolio podílových fondů na míru. Ve společnosti LivingUp vám po osobní konzultaci tyto služby poskytneme promptně a zdarma.

Ebook

Chcete se dozvědět ještě víc o investování do podílových fondů? Stáhněte si e-book!

Zdroj dat pro grafy: macrotrends.net

Sdílejte na sociálních sítích
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Odpovědět