Ovlivní americké prezidentské volby vaše investice?

img-2016-11-07-usa02Tento týden se odehraje nejsledovanější událost tohoto roku. Tedy možná až druhá nejsledovanější, tou první byl Brexit. To ale bude záviset na tom, kdo prezidentské volby v USA vyhraje. Jaký to bude mít vliv na trhy a investice obecně? Inu, nikdo neví. Předně – neexistuje žádná metoda, jak odhadnout nebo dokonce určit, co bude následovat na trzích / v politice / ve světě, v návaznosti na takový či onaký výsledek voleb. Lze ale vycházet z jistých náznaků, které produkují oba kandidáti. Pojďme se na to podívat raději z obou stran.

Vyhraje Hillary Clinton – v současnosti podle statistik a průzkumů o něco pravděpodobnější varianta

Hillary Clinton je ze strany oslíka (Democratic party) stejně jako Barack Obama. Demokratická strana je označovaná jako liberální, což v USA znamená něco podobného jako v Evropě strana sociálně demokratická. Tím je jasně určená možná politika první prezidentky USA. Je pravděpodobné, že bude pokračovat v politice svého předchůdce, snad s mírnými úpravami, ale pouze v detailech (např. slavná zdravotní reforma Obamacare). Na investice bude mít z krátkodobého a střednědobého horizontu vítězství Clinton pouze okrajový vliv, nedojde pravděpodobně k žádnému otřesu, ale mohlo by to – vzhledem k pokračujícímu už dnes strašlivě vysokého zadlužení USA – trochu zamávat dolarem. To by ale pro FED neměl být problém a další drobnou úpravou (úpravami) sazeb by to mohl „vyrovnat“. Clinton avizovala, že se pokusí zvýšit daně velkým firmám a korporacím; je proto pravděpodobné, že z dlouhodobého hlediska by takový krok měl vliv na chuť investorů akcie takových firem nakupovat a jejich ceny (a na ně navázané indexy) tedy nejspíš půjdou dolů. Pokud na druhé straně takto získané peníze půjdou efektivně do infrastruktury, přinese to protikladem zřejmě jisté pozitivní impulsy do stavebnictví a výroby strojů.

Důležitou otázkou zůstává osud obchodních dohod NAFTA, TTP či projednávaná (a dnes vlastně zablokovaná) TTIP. Clinton si v některých vyjádřeních trochu protiřečila, ale pravděpodobně ponechá dohody v platnosti a bude usilovat o další.

Sečteno a podtrženo: Akciové trhy pravděpodobně nezažijí žádné otřesy, snad jen v dlouhodobém výhledu je možné předpokládat pokles cen vysoce zdaněných large caps (akcie velkých společností). Ten ale nakonec ani nemusí nastat z důvodu dalšího rozvoje technologií a zvyšování efektivity.

Vliv na jednotlivé investiční sektory: stavebnictví, výroba strojů a snad i zdravotnictví mírný růst, ostatní lze jen těžko odhadnout.

Vyhraje Donald Trump, a co nás čeká a nemine

V tomto případě to bude rozhodně zajímavější a zřejmě i lehce dynamičtější. Trhy v USA už na začátku listopadu postihl pokles, který někteří komentátoři „svalují“ právě na vzestup Trumpových preferencí. Což je sice možné, ale ne nutně jisté. Každopádně by se v případě vůbec ne nepravděpodobného vítězství Donalda Trumpa mohly začít dít věci.

Profesor ekonomie na univerzitě Dartmouth College Eric Zitzewitz je spoluautorem studie o možných vlivech výsledku voleb a uvádí: „Viděli jste, že když Clinton vyhrála první debatu a její šance na zvolení stouply, zamířily hned vzhůru také akcie. Pokud by se Trumpovi nějakým způsobem podařilo zvítězit, viděli bychom (na akciovém trhu) výrazný výprodej ve stylu brexitu.“ V historii přesto byly reakce akciového trhu na republikány v Bílém domě spíš pozitivnější, než tomu bylo u demokratů. GOP má asi funkčnější ekonomickou politiku.

Donald Trump jako prezident způsobí mnohem větší změny než Hillary Clinton jak z geopolitického hlediska, tak i v domácím dění v USA. Trump slibuje přehodnotit obchodní dohody a jeho rostoucí preference už stihly zajistit značné rozkolísaní mexického pesa a mexického akciového trhu. Otvírá se tím znovu cesta k emerging markets s vysokou volatilitou a nejistým výsledkem (ke státům BRICS se přidávají i státy skupiny MINT – Mexiko, Indonésie, Nigérie a Turecko)? Možná, ale jen pro svým způsobem hodně riskantní investice. Trump určitě změní i vztahy s Ruskem, možná k lepšímu, otázka je, či to vydrží dlouhodobě a či k tomu bude stejně ladit noty i protistrana.

Dojde určitě k revizi již uzavřených obchodních dohod a změně kurzu při uzavírání nových (clo na výrobky „Made in PRC“?). USA s Trumpem v čele opustí i tzv. Pařížskou klimatickou dohodu a ta tím získá významnou vadu na kráse.

Největším nepřítelem prezidenta Donalda Trumpa bude on sám. Slušně řečeno – ne všechny jeho výroky byly váženy s domýšlením všech možných důsledků. Nezbývá než doufat, že všichni potenciální poradci nového prezidenta USA se zhostí svého úkolu s plnou kompetencí.

Trumpovo vítězství by rovněž mohlo zapůsobit jako další kostka domina ve „vzpouře proti establishmentu“ a mohlo by po Brexitu povzbudit i jiné státy EU k jistým odstředivým tendencím. Blížící se volby v Německu, Francii, Holandsku či opakované prezidentské v Rakousku a referenda v Itálii a Řecku jsou nepředvídatelná. Opět ale bude téměř jistým výsledkem rozkolísanost, i v Evropě.

S ohledem na výše uvedené lze předpokládat, že investoři budou hledat jistotu a dojde k růstu cen komodit – ropa, ale i zlato a bitcoin (ano, to je taky komodita) půjdou, přinejmenším krátkodobě, nahoru. Z dlouhodobého úhlu pohledu se ale všechny výkyvy vyhladí a trhy se dočkají růstu.

Co dělat v každém případě, ať je to Hillary či Donald

Investor by měl umět ovládnout své emoce a nenechat se rozhodit ani v případě, když se zdá, že se svět právě zbláznil. To je nejlepší pravidlo, jak se zařídit do budoucnosti. Tu sice nemůže předvídat žádná křišťálová koule, takže nejvhodnější bude ten střízlivý a disciplinovaný přístup. Dobrý investor je připraven na různé možné varianty vývoje tím, že zaujme dlouhodobý vyvážený pohled na své finance a bude se držet prověřených investičních zásad, mezi něž přinejmenším patří dobře obhospodařované a vhodně diversifikované portfolio kvalitních investic, upuštění od snahy načasovat trh a vyhnutí se panice. Pak přestává být závislý na správnosti předpovědí a může směle směřovat k dosažení finančních cílů.

 

Psáno 7. 11. 2016

Sdílejte na sociálních sítích
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Odpovědět