Začínáme investovat – 4 rady začínajícím investorům (1/2)

IMG-2015-07-12-morgueJak se nejlépe zabezpečit na důchod?

Jak správně investovat?

Co když prodělám peníze?

Není to všechno příliš složité?

Tyto a mnoho dalších otázek se pokusíme vám zodpovědět v následujícím textu.

Nebojte se, brzy zjistíte, že ve finančním světě vlastně není nic jednoduššího než investování!

 

Podle představ ohromující většiny lidí musí být každý úspěšný investor buď hazardér, zazobaný spekulant nebo musí znát „něco, co my ostatní nevíme“ či různé kombinace předchozího. Srovnejte tyto představy s tím, co řekl o investorech Warren Buffet, patřící mezi nejúspěšnější z nich: „Úspěch při investování nesouvisí s IQ, pokud ho máte vyšší než 25. Pokud máte zdravý rozum, jediné, co potřebujete, je zvládat psychická nutkání, která přivádí lidi při investování do problémů“. Úspěšný investor není tedy žádný superman (nebo superwoman, chcete-li v rámci genderové vyváženosti J), spíš se řídí zdravým rozumem, chová se disciplinovaně a dodržuje pár jednoduchých pravidel. Podívejme se teď na ty základní.

Co byste tedy rozhodně měli vědět o tom, jak se chovat při investování, než se do toho pustíte?

  1. Poznejte hranice dané investičním trojúhelníkem
  2. Stanovte si investiční plán
  3. Zaplaťte nejdřív sobě
  4. Důkladně rozložte riziko

Nejdřív se podíváme na tato základní pravidla a později se dostaneme i k dalším pravidlům už pro zkušenější investory. To, že jsou určené pro zkušené investory, ale neznamená, že si z nich začínající investor nemůže vzít poučení, ale spíš to, že popisují situace, které můžou nastat až později.

  1. Investiční trojúhelník – Výnos, riziko, likvidita

Snem každého začínajícího investora je bezpečně investovat peníze s jistým zaručeným vysokým výnosem a rychlou dostupností prostředků v případě potřeby. Taková je například investice do … Ne, ne, tohle bohužel neproztriangleradím. Nemůžu. Ne že bych nechtěl, ale nevím to, neví to totiž nikdo. Na druhou stranu čestně přiznávám, že kdybych to věděl, tak bych zase nechtěl, a když už, nechal bych si za to zaplatit tak, aby to vyvážilo případné výnosy. Proč to nikdo neví? Protože – a to se dočtete ve všech knížkách o investování – výnos, rizikolikvidita jsou tři klíčové parametry každé investice, kterých nelze dosáhnout současně – neexistuje ideální investice, která by byla současně maximálně výnosná, s nízkým rizikem a dobrou likviditou. (Poznámka: Místo pojmu riziko bychom mohli použít spíš „míru rizika“ nebo taky „bezpečnost“ investice. To popisuje trochu lépe peripetie spojené s projevem efektu investičního trojúhelníku v praxi.) Pokaždé, když dostanete lákavou nabídku typu „Vysoký výnos – bezpečná investice“, zpozorněte. Prostě to není možné. Představte si tyto tři parametry jako vrcholy trojúhelníku, nikdy není možné je dosáhnout současně všechny najednou. Každá investice je bodem pohybujícím se uvnitř trojúhelníku. Když se přibližujete k vysokému výnosu, vzdalujete se od nízkého rizika (akcie nebo akciové podílové fondy). Když chcete vyšší likviditu, musíte se vzdálit od výnosu a ten bude logicky nižší (hotovost nebo spořicí účet). S nižším rizikem je pak logicky spojený nižší potenciální výnos a nižší likvidita (termínovaný vklad). Pro snazší pochopení tohoto principu uvedu jiný příklad – obdobou investičního trojúhelníku je v byznysu známý slogan „rychle – levně – kvalitně“. Když něco kupujete a dostáváte to rychle a levně, nebude to kvalitně. Kvalitně a levně nebude rychle, rychle a kvalitně nebude levně. Obejít to prostě nejde.

První rada zní: Pro každou investici zvažte, které parametry jsou pro Vás jako investora důležité a akceptovatelné. Chcete bezpečnější investici nebo potenciálně výnosnější? Budete potřebovat peníze z investice „vybrat“, potřebujete tedy likviditu nebo si raději počkáte na vyšší výnos?

  1. Váš investiční plán je základem úspěchu

Aby vaše investice měla smysl, měli byste mít plán. Plán má obsahovat výchozí pozici, tj. to, jak jste na tom v současnosti, dále cíl, kam se chcete dostat a nakonec prostředky, které vedou k dosažení cíle. Takový plán si můžete nechat vytvořit a nejspíš vám jeho vytvoření už někdo nabídl. Ovšem jako všude jinde, i zde platí: není plán jako plán. Pokud ještě dnes listujete bezobsažným padesátistránkovým různobarevným dokumentem, zřejmě to nebude ta správná cesta. I dobrý plán může být stručný a nemusí být ani složitý, příliš si to investování nekomplikujte. Měl by však reálně odrážet skutečnost výchozího stavu a být realizovatelný. Jednoduše proto, že nejde o nic menšího než o dosažení vašeho cíle, například finanční svobody. To je dostatečný důvod, ne?

Když už tedy víte, jak na tom v současné době finančně jste a máte jasnou představu, jaké částky můžete a chcete investovat, potřebujete určit ještě vlastní investiční cíle a vyhodnotit svoji toleranci k možnému riziku investic. Jak konzervativní investor požadující vysokou bezpečnost investice nemůžete počítat v dlouhodobém horizontu s tak vysokým výnosem, jaký vám mohou přinést akcie. Může se stát, že z tohoto úhlu pohledu je váš investiční plán prostě nereálný. V takovém případě byste měli vyhledat někoho, nejlépe dobrého investičního poradce, který vám pomůže ověřit, zda jste na správné cestě k dosažení investičních cílů a případně celý investiční plán zrevidovat a zreálnit.

Nutno říct, že nic takového jako dokonalý plán prostě neexistuje, každý plán by ale měl být spolehlivý a dobře promyšlený. Nemusí to být na první pohled zřejmé, ale dobrý plán je jednou ze základních podmínek budoucího úspěchu každého investora (dalšími jsou diverzifikace, disciplína a trochu štěstí, o tom ale později).

Stejně tak je nedosažitelnou metou univerzální plán, tedy s použitelností pro všechny. Každý z nás je jedinečný, má jiné cíle, odlišnou toleranci vůči riziku nebo časový horizont a proto je dobře postavený plán výsostně individuální záležitostí.

Jak sestavit takový užitečný a použitelný plán si rozebereme více později.

Druhá rada: Ujasněte si svou výchozí pozici, stanovte si investiční cíle a naplánujte si nutné kroky, které vám umožní dosáhnout investiční cíle jakým je například finanční svoboda. Nebojte se probrat tyto záležitosti detailně s investičním poradcem.

Investování bez plánu je ve své podstatě stejné jako střelba do tmy. Ano, může se stát, že to „Au!“ ze tmy přece jenom uslyšíte, ale než to nastane, použijete nejspíš celou krabičku nábojů. V investování jsou vašimi náboji vaše peníze a těmi určitě nechcete plýtvat. Tak nestřílejte do tmy a plánujte!

(Dokončení v průběhu týdne)

Sdílejte na sociálních sítích
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Odpovědět