Zlato, ať to stojí za to

Gold Leaf Decoration

Zlato, ať to stojí za to…zpívá DJ Lucifer v jednom hitu z let devadesátých, pamětníci by mohli vyprávět. Opravdu to ale stojí za to? Je zlato ta správná investice? A co podílové fondy a investice do nich, obstojí ve srovnání se žlutým kovem?

Hledání té správné investice je nekonečný boj. Hodně investorů – jak laiků, tak i odborníků – sází na zlato. Ale je to opravdu správná volba? Nedávno jsem si v jedné diskusi na Internetu přečetl, že zlato je ta nejlepší investice, co může být a autorka příspěvku byla zjevně odhodlaná každou „nespotřebovanou“ korunu navíc vrazit do zlata. To je už opravdu extrém, dokonce i v těch „nejdivočejších“ doporučeních odborníků tvoří zlato asi jednu třetinu portfolia (tzv. pravidlo tří loukotí; druhou jsou nemovitosti a třetí jsou cenné papíry). Na druhé straně je nemalá skupina investorů (opět jak laiků, tak i odborníků), kteří na zlato, ale i vzácné kovy obecně, příliš nesází. A nejsou to pouze manažeři investičních fondů, jak by se mohlo zdát (protože investice do zlata jim „odebírají“ investice, které by byly jinak vložené do fondů), ale i seriózní a známí ekonomové, jako je např. Dr. Zkáza aka Nuriel Roubini. Ten Roubini, kterého předpovědi ohledně krize z let 2008 a 2009 byly poměrně přesné. Což ovšem neznamená, že tentokrát se nemůže mýlit.

Dost ale dohadů, podívejme se na argumenty.

Předně – nákup zlata vlastně není investice, ale spekulace. Pro komodity obecně, a zlato je samozřejmě považováno za komoditu, platí, že nenesou žádný úrok ani výnos a případný zisk je výsledkem spekulace na pohyb ceny komodity. Investor vlastně sází, čili spekuluje pouze na potenciál vyšší ceny aktiva v budoucnu. V případě, že se vyšší ceny nedostaví, spekulace nevyšla a investor prodělá. Naopak, spekulace může mít i kladný výsledek, ale stále nejde o investování, protože zde chybí faktor ekonomické produktivity a přidané hodnoty, což jsou vlastnosti skutečné investice.

[hr]

Stoji za zapamatování ať už jste investor nebo ne: Investice nese v sobě potenciál ekonomické produktivity a přidanou hodnotu, zatímco spekulace je pouze sázka na potenciál vyšší ceny v době prodeje (což investice má samozřejmě také).

[hr]

Další problém v souvislosti s pořízením zlata tkví v nejhlubších důvodech takového kroku. Jak bylo řečeno, zlato si nepořizujete kvůli pravidelným výnosům, ale spíše jako uchovatele hodnoty a ochranu před poklesem cen jiných aktiv v portfoliu v dobách krizí a geopolitických nejistot. Ale kupodivu, zlato je jen málo odolné vůči inflaci! Nevěříte? Tak se podívejte na následující graf cen 1 trojské unce zlata v letech 1913 až 2015.

 

 

Zlato jako dlouhodobá investice neobstojí, protože jen mírně poráží inflaci
Zlato jako dlouhodobá investice neobstojí, protože jen mírně poráží inflaci

Modrá křivka zobrazuje nominální hodnotu v USD, ale žlutá křivka ukazuje reálnou cenu zlata, tj. očištěnou o inflaci. Proto se křivky směrem k současnosti stále více přibližují. Z grafu plyne jedna velmi důležitá informace – kdybyste zlato brali jako investici, dosáhli byste za více než 100 let průměrný výnos nad inflaci asi 0,75% ročně! To je číslo pouze o ždibec vyšší, než které nám vyšlo v případě Shillerova indexu cen nemovitostí v článku o nemovitostech. Ani zlato, ani nemovitosti, tedy jako dlouhodobá investice neobstojí, jen stěží mírně předstihnou inflaci.

Podívejme se na graf ještě jednou, tentokrát z trochu jiného úhlu pohledu. Reálná cena zlata (žlutá křivka) dosáhla výchozí hodnoty z roku 1913 (v grafu nezobrazeno), tedy 500 USD za 1 trojskou unci v daném období hned několikrát, např. ve 40. letech nebo v roce 1997 a taky 2003. Pokud bychom vzali v úvahu zhodnocení v těchto kratších obdobích, vypadá to následovně:

IMG-2015-12-31-zlato-3

Nejzajímavější je zhodnocení v období posledních 13 let. Téměř 7% ročně nad inflaci je slušné číslo a blíží se k hodnotám dosahovaným běžně akciovými podílovými fondy. A bylo by výrazně lepší, kdyby cena zlata už téměř 4 roky vytrvale nepadala – od svého maxima v roce 2011 ztrácí 43% a vrací se tak na hodnoty před zlatým „boomem“ v roce 2009! Tyto trendy zachycuje další graf, vlastně 2 v jednom – červená křivka jsou ceny od listopadu 2009 do listopadu 2011 a modrá je sešup v následujícím stejně dlouhém období do dneška. Vlastně tam, kde „končí“ červená křivka, „začíná“ modrá. Místy jsou až záhadně symetrické, že? Současný pád ceny zlata je co do období druhý nejdelší v historii a čtvrtý nejhlubší co do hodnoty komodity. Víc padaly ceny pouze v 70. a 80. letech, déle pouze v letech 1988 – 1993.

Zlatý boom a zlatý pád v jednom grafu
Zlatý boom od 2009 a zlatý pád do 2015 v jednom grafu

Co tedy se žlutým kovem (a komoditami obecně), úplně vypustit a zapomenout? Ne tak docela. Jako u každé seriózní investice je rozhodujícím faktorem hlavně investiční profil investora a investiční horizont.

Komodity nejsou náhradou stavebního spoření, ani se nechovají jako státní dluhopisy a investice do nich jsou tedy spíše pro dynamické investory zvažující mimo standardní akciové fondy i jiné, alternativní investice. Nejvhodnější k tomu jsou komoditní podílové fondy. Můžou být specializované, třeba na vzácné kovy (tedy nikoli pouze zlato, ale i diverzifikace přes stříbro, platinu a paládium – věděli jste to?) nebo ropu či zemědělské produkty, ale taky existují „všeobjímající“ komoditní fondy. Mnohé z nich navíc nejsou závislé čistě na ceně/cenách dané komodity, ale třeba na ohodnocení akcií firem, které se těžbou a zpracováním té které komodity zabývají. A tam už je aktuální i ekonomická produktivita a přidaná hodnota těchto společností (vzpomeňte si, co liší investici od spekulace). Investice do podílového fondu navíc zajišťuje tolik opomíjenou diverzifikaci a bezpečnost investice. Fond je zkrátka bezpečnější než zlaté pruty doma v kredenci.

Ke komoditním fondům (a ke zlatu zvlášť) ještě jedna poznámka – věděli jste, že Dow Jones komoditní index se blíží k hodnotám z roku 2009? Což je v obrovském protikladu třeba s S&P 500 indexem, který ve stejném období narostl na více než dvojnásobek. Komoditní index „donekonečna“ jisto jistě klesat nebude. A co je pro investora lepší, než levně koupit a později dráž prodat? Jestli uvažujete tímto způsobem, je současné období pro vás asi nejlepší na pořízení takové alternativní investice. Ceny můžou ještě nějakou dobu klesat, to ano, ale jestli dojde k oživení světové ekonomiky, pak mají v sobě i nezanedbatelný potenciál růstu. Když ho nechytíte včas… Vzpomeňte si na to třeba za rok a dejte vědět. Investor roste se svými zkušenostmi a promarněnými příležitostmi, nikoli pouze finanční ztrátou.

Více k tématu najdete v jedné kapitole e-booku o investicích do podílových fondů, který si můžete stáhnout zde.

ebook1Komodity mají tedy své místo ve vašem portfoliu. Pokud se rozhodnete do nich investovat, neváhejte a nechte si poradit – najdeme pro vaši alternativní část investičního portfolia ten nejvhodnější podílový fond doplňující standardní investice. Nebo v „úplné“ variantě připravíme pro vás portfolio podílových fondů obsahující i alternativní investice do komodit.

Sdílejte na sociálních sítích
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Odpovědět